Predposledný augustový víkend ožila dedinka Srňacie nezvyčajným ruchom. Už po pätnásty krát sa tu na podujatí Návrat do histórie v Srňacom stretli obdivovatelia histórie, ľudových tradícií, divadla i výtvarného umenia, pre ktorých hlavný organizátor podujatia Združenie Femina a spol pripravilo pútavý a zaujímavý program. Návštevníkov čakal vynovený amfiteáter. Prekryté pódium a nové lavice, za ktorých realizáciou stoja hlavne ochotní pomocníci Zdenko Lofaj, Ivan Korytár a ďalší, ktorí priložili ruku k dielu a venovali obnove amfiteátra svoj voľný čas.  

Vo folklórnom pásme sa predstavila Folklórna skupina z Pucova pod vedením pani Žofky Brienikovej, ľudová hudba Srdiečko vedená pánom Jánom Kulakom a v závere folklórneho pásma sa predstavili spievajúci dolnooravskí richtári (Dlhá, Chlebnice, Oravský Podzámok, Pucov, Žaškov, Malatiná). Navodili nádhernú, úsmevnú atmosféru a svojim vystúpením všetkých milo prekvapili.

Prvá písomná zmienka o Srňacom pochádza z roku 1548, kedy sa spomína v donačnej listine Ferdinanda I., Zmeškalovcom. Pri príležitosti 470. výročia prvej písomnej zmienky o Srňacom pripravilo občianske združenie Femina a spol. niekoľko aktivít. Jednou z nich bol program XIV. Návratu do histórie, v ktorom boli zastúpené historické obdobia od prvej písomnej zmienky až po obdobie 2. svetovej vojny. Podujatiu už tradične predchádzal medzinárodný umelecký workshop Srnka.

Mierový pochod po stopách Spitzovcov.

V sobotu 7.5. 2016 sa uskutočnil v Dolnom Kubíne mierový pochod pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom. Venovaný bol židovskej rodine Spitzovcov, ktorá sa  počas 2.svetovej vojny skrývala v horách nad Srňacím.  Na sedem mesiacov sa stala ich útočiskom vyhĺbená diera v zemi.  Akoby zázrakom tu prežili až do konca vojny. 

V roku 2016 oslávilo združenie Femina 10 rokov od svojho založenia. Združenie Femina a spol vzniklo v roku 2006 na popud členov divadla Femina a ich priaznivcov. Divadla Femina sa na divadelných doskách pohybuje už niekoľko desaťročí. Členovia divadla Femina sa dlhodobo aktívne zapájali do kultúrno-spoločenského diania v Dolnom Kubíne a oravskom regióne. Založenie združenia bol ďalší logický krok, aby mohli prispieť ku kultúrnemu rozvoju nášho mestečka a taktiež mohli rozšíriť svoje aktivity. Taktiež sa k ním pripojili ľudia, ktorým nie je ľahostajný kultúrny život v Dolnom Kubíne a hlavne v jeho prímestskej časti Srňacie.

 Aj v dobe keď sa snaží väčšina ľudí premeniť svoju energiu hlavne na peniaze, sa nájdu kreatívni ľudia s nezištným cieľom.  Aj takto by sa dal charakterizovať workshop Srnka, ktorý už niekoľko rokov láka umelcov zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Francúzska. 
Stretnúť sa, pobaviť a popri tom vytvoriť niečo pre oživenie historickej dedinky a potešenie ostatných ľudí.

Partneri

topmarketing logo1

 el logo nov

 

Kontakt

Združenie Femina a spol.   Partizánska cesta 1513               02601 Dolný Kubín

Email: srnacie@gmail.com

Website: www.srnacie.eu

Join our Newsletter

Sign up for our newsletter for all the
latest news and information

 

Newsletter brought to you by MailChimp.

Reklama