fasiang srnacie workshop workshop4

Vitajte

Vítame vás na stránke Združenia Femina a spol., ktorá je venovaná činnosti nášho občianskeho združenia a taktiež zaujímavej dedinke Srňacie.  
Na tejto webovej stránke nájdete informácie o našich aktivitách, pripravovaných projektoch a podujatiach, ale taktiež informácie týkajúce sa niekdajšej najmenšej dedinky na Orave. Dnes je Srňacie prímestskou časťou Dolného Kubína.
 

Pripravujeme

19navrat do historie

plagat srnka 2023

 

 

 

Studená Orava v minulosti neponúkala také možnosti poľnohospodárskej obživy ako dolná zem, preto sa obyvateľstvo sústredilo na chov oviec, či spracovanie dreva. Patrónom pastierov je sv. Vendelín, ktorého kaplnku nájdeme aj na kopci medzi Srňacím a Pucovom.
Srňacie je niekdajšia najmenšia obec na Orave, dnes prímestská časť Dolného Kubína. V druhej polovici 20. storočia sa obec takmer vyľudnila a zabudlo sa na ňu. Začiatkom 90.rokov 20.storočia tu boli obývané len dva domy, ktoré dokopy obývali len štyria ľudia, ktorých nezlákal život v meste.
Koncom 90. rokov 20.storočia znovu objavili túto čarovnú dedinku chalupári, ktorým učarovala natoľko, že niektorí z nich tu ostali natrvalo. Vyhľadávať ju začali aj turisti, vďaka jej atmosfére a pomerne zachovanej drevenej architektúre. Združenie Femina sa rozhodlo oživiť dedinku aj tradíciami. Každoročne tu organizuje rôzne kultúrne podujatia, ktoré sú viazané na tradíciu regiónu. 
Svoje miesto pre inšpiráciu tu našli aj výtvarníci nielen zo Slovenska, ale aj Ukrajiny, Čiech, Poľska a Francúzska, ktorí sa tu každoročne zúčastňujú worshopu a zanechajú v Srňacom zaujímavé umelecké diela, ktoré zdobia dedinu. 
Výtvarníci zo zoskupenia Tatrart sa rozhodli vytvoriť pre Srňacie sochu nového patróna. Keďže bolo Srňacie dlhú dobu zabudnuté, z vďaky za jeho znovuobjavenie padla voľba na patróna zabudnutých vecí, svätého Antona.    
 

Citáty


História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias. 

Marcus Tullius Cicero

Partneri

el logo novdk

Kontakt

Združenie Femina a spol.   Partizánska cesta 1513               02601 Dolný Kubín

Email: srnacie@gmail.com

Website: www.srnacie.eu

Newsletter

Chcete dostávať najnovšie indormácie? 

 

Newsletter brought to you by MailChimp.

Reklama