fasiang srnacie workshop workshop4

Vitajte

Vítame vás na stránke Združenia Femina a spol., ktorá je venovaná činnosti nášho občianskeho združenia a taktiež zaujímavej dedinke Srňacie.  
Na tejto webovej stránke nájdete informácie o našich aktivitách, pripravovaných projektoch a podujatiach, ale taktiež informácie týkajúce sa niekdajšej najmenšej dedinky na Orave. Dnes je Srňacie prímestskou časťou Dolného Kubína.
 

Pripravujeme

19navrat do historie

plagat srnka 2023

 

 

 

Jeho manželka pracovala ako učiteľka. Prvým transportom v roku 1942 sa vyhli, pretože pán Spitz zastával v okolí veľmi dôležitú funkciu – pochovával Židov z celej Oravy. Pomáhali mu pritom aj jeho dvaja synovia.  Podľa dohody mala byť celá rodina „presídlená“ do Poľska posledným transportom. Rodina sa dozvedela o hrôzach páchaných na židovskom obyvateľstve  v Osvienčime od utečencov, ktorí podplatili strojvodcu a v železničiarskych uniformách sa dostali cez hranice. Tiež z diela A. Hitlera Mein Kampf. Spitzovci boli vzdelaní a jazykovo zdatní ľudia. Množstvo informácií získali aj z nemeckej tlače. Skutočnosť, že všetci ich najbližší príbuzní boli deportovaní do koncentračného tábora ešte znásobila hrôzu a strach z vtedajšej situácie. Po vypuknutí Slovenského národného povstania v roku 1944 sa rozhodli ukryť v lese na Srňacím na Brči v Pustej poľane. Vo vykopanom bunkri prežili dlhých a krutých 7 mesiacov – od septembra 1944 do apríla 1945. Ani les však nebol tým najbezpečnejším útočiskom, pretože nebezpečenstvo im hrozilo nielen zo strany gestapákov, ale aj ukrajinských povstalcov – banderovcov, pred ktorými sa rodine podarilo uniknúť v poslednej chvíli. 4. apríla 1945  im dedinčania, ktorí  im celý čas pomáhali a ktorí o skrýši vedeli, prišli oznámiť, že Dolný Kubín bol oslobodený.
 V roku 1949 bolo Srňacie vyznamenané Radom červenej hviezdy.
Nikdy viac  holokaust .
 

Citáty


História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias. 

Marcus Tullius Cicero

Partneri

el logo novdk

Kontakt

Združenie Femina a spol.   Partizánska cesta 1513               02601 Dolný Kubín

Email: srnacie@gmail.com

Website: www.srnacie.eu

Newsletter

Chcete dostávať najnovšie indormácie? 

 

Newsletter brought to you by MailChimp.

Reklama